Dünyanın En Tuhaf Mimari Yapılarına Bakalım

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,454
Puanı
1,060
Herkese Merhaba;
İyi Pazarlar Diliyorum;

Sizi dünyada mimarisi ile dikkat çeken,kimine tuhaf kimine ilginç kimine komik gelen birkaç yapıdan bashedeceğim.
Haydi hepbirlikte göz atalım ne dersiniz?

Dancing House - Prag, Çek Cumhuriyeti

1996 yılından bu yana turistlerin ve mimari severlerin uğrak yeri olmuştur. Hırvat ve Çek kökenli mimar Vlado Milunic ile Frank Gehry tarafından dekonstrüktivist tarzda tasarlanan bina, Fred Astaire ve Ginger Rogers’a adanmış ve Fred and Giinger olarak adlandırılmıştır
1714899791879.png

Lou Ruvo Center for Brain Health - Las Vegas, Amerika

Kanadalı mimar Frank Gehry’e ait. Sayısız ödüllü tasarıma imza atan mimarın, Las Vegas’ta 2010 yılında tamamladığı yapı bugün Alzheimer, Parkinson, MS, ALS gibi hastalıkların tedavi ve araştırılması için kullanılmaktadır
1714899971453.png

Longaberger Basket Building - Ohio, Amerika

Amerika’da 1919’dan beri akçaağaçtan el işi ahşap sepetler üreten Longaberger Şirketi’ne ait Longaberger Sepet Binası, bugün dünyanın en ilginç mimari tasarımları arasında kendine yer bulur. 7 katlı, 180 bin metrekarelik ve 1997 yılında açılan sepet şeklindeki binanın ortaya çıkmasında Dave Longaberger’in payı büyüktür.

1714900149880.png

Giant Bookshelf of The Kansas City Public Library - Missouri, Amerika

2004 yılında inşa edilen bu yapı, halk kütüphanesinin kapalı otopark duvarı boyunca uzanıyor ve bir rafa dizilmiş dev kitaplar gibi görünüyor. 7.62 metre yüksekliğinde olan bu kitaplar, kapalı otopark alanını güzelleştirmek ve insanların kitaplara olan ilgisini arttırmak amacıyla tasarlanmış.
1714900319559.png

Cube House - Rotterdam, Hollanda

Rotterdam şehrinde yer alan ve Kubuswoningen adı verilen küp evler, mimar Piet Blom tarafından 1977 yılında inşa edilmiştir. Bir dizi yenilikçi yapıdan oluşan küp evlerin tasarımı, geleneksel ev yapısını oluşturan küp şekilinin 45 derece eğilmesi ve altıgen zeminler üzerine oturtulmasından oluşuyor.
1714900464481.png

WonderWorks - Pigeon Forge, Amerika

Fırtınaya maruz kalarak ters dönmüş ve bir evin üzerine yığılmış görüntüsüyle Pigeon Forge’da yer alan WonderWorks binası, bugün binlerce meraklıyı kendine çekiyor.
1714901095372.png

House Attack - Viyana, Avusturya

Heykeltraş Erwin Wurm tarafından tasarlanan ve House Attack adı verilen çalışma ilk etapta görenlere göz yanılsamasıymış gibi geliyor. 2006 yılında tamamlanan yapı, 2001 yılında açılan Viyana Modern Sanat Müzesi’nin karanlık, gri renkli ve kapalı bir blok gibi görünen binaya hareket kazandırmıştır.
1714901231562.png

Meitan Çay Müzesi

Çinde yeralan Binaya uzaktan bakarsanız, gerçek bir bina olduğunun farkına bile varamayabilirsiniz. Çünkü pencereleri uzaktan görme şansınız pek yok. 74 metre yüksekliğindeki bu dev çaydanlık en geniş yerinde 24 metrelik bir çapa ulaşıyor
1714901441514.png

Krzywy Domek

Polonyada yeralan; Krzywy Domek yerel halkın dinlenme ve alışveriş için gözde mekanlarından. Ayrıca içeride çok sayıda kulüp, bar, mağaza ve kafe bulunuyor.İngilizce ifadesiyle Crooked House (Çarpık Ev), Polonyalı mimarlar Szotynscy ve Zaleski tarafından tasarlandı.
1714901614903.png

Guangzhou Circle

Çinde yeralan ;33 kata sahip olan binanın yüksekliği 138 metredir. Bu özelliği nedeniyle dünyanın en yüksek dairesel binasıdır. Yapının içinde alışveriş merkezlerinin yanı sıra 7 yıldızlı bir otel de bulunmaktadır. Guangzhou Circle, 2014 yılında CNN tarafından dünyanın en ilginç 10 binası arasında gösterilmiştir.

1714901860627.png

BONUS OLARAK ÜLKEMİZDEN BAZI ÖRNEKLER VERELİM

1714902090187.png
1714902103108.png

STAR

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,130
Puanı
610
Emeğine sağlık abi yine ilgi çekici bir konu. 👏🏻👏🏻
Ben bazı mimarilerin yanından geçerken ürkerim ya sanki yıkılacak gibi duruyor. Zihnimiz kandırıyor bazen napalım.
Bu arada kitaplı olan çok güzel en azından belki özenip de okuyan çıkar. Türkiye de de kitap yolu olsa. Çoğu yazarın kitabı bulunsa belki gençleri olumlu etkilerdi.

SafNac

Üye
Reaksiyon puanı
264
Puanı
74
Emeğine, araştırmana sağlık @The_Erinch 🤗
Harika bir konu olmuş 👏🏻👏🏻👏🏻

Hepsine bayıldım 😍

NOT: Bence denk geldikçe hepimiz bu konuya ilginç, garip ve komik mimarileri ekleyelim 😀

RüzgarGülü

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,360
Puanı
561
En çok beğendiğim alışveriş çantası sepet şekliyle çok güzel. Sonra Çin'deki çaydanlık ve yuvarlak bina çok güzel diğerleri sıradan geliyor ters ev felan çok klasik oldu ülkemizde :)

• Beğendim
Reactions: The_Erinch

Gizmen

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,910
Puanı
360
Hepsi çok güzel tasarımlar. Biz prag’a gitmiştik ancak orda saat kulesinin meydanını gezdirmişlerdi bize. Güzeldi fakat çok önemli yerlere götürmüştü sadece. Bu binayı görmek isterdim. Şu abd de olan ters dönmüş beyaz saraya benzer binayı da bir kaç yıl önce birisinin videosunda görmüştüm ben gelecekten geldim abd böyle diye yalan video ile milyonlarca izlenmişti :D

• Beğendim
Reactions: The_Erinch