Olivia Rodrigo - GUTS | Albüm Kapağı ve Şarkı Listesi

phoebebuffay

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,804
Puanı
559
1694166187945.png

İlk albümü SOUR ile birçok rekor kırarak sektöre damga vuran, müzik dünyasının genç yıldızı Olivia Rodrigo iki senelik aranın ardından ikinci albümü GUTS'ı dinleyicilerle buluşturdu. Rock ve pop müzik ağırlıklı 12 şarkıdan oluşan albüm, hem dinleyicilerden hem eleştirmenlerden tam not aldı ve dünya genelinde birçok ülkede müzik platformlarıa 1 numaradan giriş yaptı.

Şarkı Listesi:
1. all-american bitch
2. bad idea right?
3. vampire
4. lacy
5. ballad of a homeschooled girl
6. making the bed
7. logical
8. get him back!
9. love is embarrasing
10. the grudge
11. pretty isn't pretty
12. teenage dream
1694166385745.png

Albümün Spotify linki:

Son düzenleme:

phoebebuffay

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,804
Puanı
559
Albümü yeterince sindirdiğime göre artık yorum yapabilirim. :A Buram buram 2000s kokan ve o dönemin pop-punk ruhunu geri getiren bir albüm olmuş. Ayrıca yılın albümü olmakla kalmayıp SOUR'dan da iyi bir albüm olmuş bana göre. :Z

Olivia'nın şarkılarının giderek yükselmesini ya da temposal olarak gelgitli olmasını seviyorum. Çok iyi bridge ve outro yapıyor. Bu albümde bu özelliği daha da öne çıkmış ve müzikal olarak kendisini bir üst seviyeye taşımış. Ama lyrics olarak SOUR kadar iyi olmadığını da söyleyebilirim. :A

all-american bitch net bir şekilde albümdeki favorim oldu, yıkılıyor resmen. :Z Zaten Olivia'nın en sevdiği şarkısı olmuş. :A Albümdeki bütün şarkıları beğendim ama şimdilik favorilerim sırasıyla şöyle oldu:
  1. all-american bitch 🔥
  2. vampire
  3. get him back!
  4. bad idea right?
  5. making the bed
  6. ballad of homeschooled girl
  7. teenage dream
  8. love is embarrassing
Ayrıca yayınlanalı neredeyse 2.5 ay olmasına rağmen vampire da giderek daha değer kazanıp efsaneleşiyor gözümde. Albüm'ün balladı...

Sizin yorumlarınızı ve favori şarkılarınızı da bekliyorum. :A @dreamy @bazinga @kerem

Son düzenleme:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,811
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Çıktığından beri sadece bu albümü dinliyorum desem yeri. Şarkılar yavaş yavaş oturmaya başladı. Fazla geciktirmeden ilk yorumu yapayım...

Öncelikle albümü beğendim. Önceki albümünden daha çok da beğenmiş olabilirim. Oradaki en iyileri daha çok sevsem de burada sanki daha çok "çok iyi" var.

Olivia'nın kendine has tarzı muhteşem. Fakat yer yer country müzik & Taylor Swift esintileri de almadım değil bu albümde...

En favori iki şarkım hala albümün ilk çıkan şarkıları, onlarca kez dinlediğim şarkıların 3 günlük şarkılara hemen yenilmesi beklenmemeli zaten. :A Slow şarkıları prensip olarak daha az dinlemeye çalışıyorum. Müziği mood booster olarak görme dileğimden ötürü. Fakat slowlar da gayet başarılı. Özellikle "the grudge".

Sıralamam şimdilik şöyle:

1. bad idea right?
  2. vampire
  3. get him back!
  4. ballad of a homeschooled girl
  5. all-american bitch
  6. teenage dream
  7. love is embarrasing
  8. the grudge
  9. making the bed
  10. logical
  11. pretty isn't pretty
  12. lacy
Sıralarken bir daha fark ettim çok iyi albüm. :Z Gayet sevdim diye düşündüğüm "logical" ancak 10. olabildi mesela. :A

phoebebuffay

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,804
Puanı
559
Çıktığından beri sadece bu albümü dinliyorum desem yeri. Şarkılar yavaş yavaş oturmaya başladı. Fazla geciktirmeden ilk yorumu yapayım...

Öncelikle albümü beğendim. Önceki albümünden daha çok da beğenmiş olabilirim. Oradaki en iyileri daha çok sevsem de burada sanki daha çok "çok iyi" var.

Olivia'nın kendine has tarzı muhteşem. Fakat yer yer country müzik & Taylor Swift esintileri de almadım değil bu albümde...

En favori iki şarkım hala albümün ilk çıkan şarkıları, onlarca kez dinlediğim şarkıların 3 günlük şarkılara hemen yenilmesi beklenmemeli zaten. :A Slow şarkıları prensip olarak daha az dinlemeye çalışıyorum. Müziği mood booster olarak görme dileğimden ötürü. Fakat slowlar da gayet başarılı. Özellikle "the grudge".

Sıralamam şimdilik şöyle:

1. bad idea right?
  2. vampire
  3. get him back!
  4. ballad of a homeschooled girl
  5. all-american bitch
  6. teenage dream
  7. love is embarrasing
  8. the grudge
  9. making the bed
  10. logical
  11. pretty isn't pretty
  12. lacy
Sıralarken bir daha fark ettim çok iyi albüm. :Z Gayet sevdim diye düşündüğüm "logical" ancak 10. olabildi mesela. :A
Ben 4 gündür sadece bu albümü dinliyorum gerçekten, arada farklılık olsun diye SOUR'u dinledim sadece. :A Üstüne müzik dinleme sürem de ikiye katlandı, bu albüm sayesinde dün en uzun süre spor yapma rekorumu kırdım. :A

Benim güncel sıralamam ve değerlendirmelerim böyle, vampire'ın daha uzun soluklu bir şarkı olduğunu düşündüğüm için uzun vadede 1.sıraya yükselebilir gibi. :A

1. all-american bitch10/10
2. vampire10/10
3. get him back!9/10
4. bad idea right?9/10
5. making the bed8.5/10
6. teenage dream8.5/10
7. love is embarrasing8.5/10
8. ballad of a homeschooled girl8/10
9. the grudge7.5/10
10. logical7.5/10
11. pretty isn't pretty7.5/10
12. lacy7/10

Bütün şarkıları sevdim gerçekten. ballad of a homeschooled girl'ü ilk dinlediğimde oha çok iyi, bayağı rock'n roll olmuş diye tepki vermiştim ama 8.sırada kaldı. Ne kadar iyi bir albüm olduğunun göstergesi. :A Tabii tam moodumun uyuştuğu bir dönemde yayınladığı için ekstra sarıp sarmaladım albümü ama eleştirmenler de çok beğenmiş, metacritic puanı 91 şu an. Umarım SOUR gibi yine bol ödüllü bir albüm olur. :Z

• Güldürdün
Reactions: bazinga

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,811
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ben 4 gündür sadece bu albümü dinliyorum gerçekten, arada farklılık olsun diye SOUR'u dinledim sadece. :A Üstüne müzik dinleme sürem de ikiye katlandı, bu albüm sayesinde dün en uzun süre spor yapma rekorumu kırdım. :A

Benim güncel sıralamam ve değerlendirmelerim böyle, vampire'ın daha uzun soluklu bir şarkı olduğunu düşündüğüm için uzun vadede 1.sıraya yükselebilir gibi. :A

1. all-american bitch10/10
2. vampire10/10
3. get him back!9/10
4. bad idea right?9/10
5. making the bed8.5/10
6. teenage dream8.5/10
7. love is embarrasing8.5/10
8. ballad of a homeschooled girl8/10
9. the grudge7.5/10
10. logical7.5/10
11. pretty isn't pretty7.5/10
12. lacy7/10

Bütün şarkıları sevdim gerçekten. ballad of a homeschooled girl'ü ilk dinlediğimde oha çok iyi, bayağı rock'n roll olmuş diye tepki vermiştim ama 8.sırada kaldı. Ne kadar iyi bir albüm olduğunun göstergesi. :A Tabii tam moodumun uyuştuğu bir dönemde yayınladığı için ekstra sarıp sarmaladım albümü ama eleştirmenler de çok beğenmiş, metacritic puanı 91 şu an. Umarım SOUR gibi yine bol ödüllü bir albüm olur. :Z
Son 3 sıramız ortak. :Z :A

İyi ki hala böyle her şarkısı dinlenesi albüm yapan insanlar var. :Z Özellikle yerli piyasada çok az kaldı dolu dolu albüm yapan...

ballad of a homeschooled girl inşallah daha fazla düşmez gayet güzel bir şarkı. :A

• Güldürdün
Reactions: phoebebuffay

phoebebuffay

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,804
Puanı
559
Son 3 sıramız ortak. :Z :A

İyi ki hala böyle her şarkısı dinlenesi albüm yapan insanlar var. :Z Özellikle yerli piyasada çok az kaldı dolu dolu albüm yapan...

ballad of a homeschooled girl inşallah daha fazla düşmez gayet güzel bir şarkı. :A
Yerli piyasada neredeyse hiç kalmadı da ülke dinleyicisinde albüm kültürü diye bir şey de kalmadı. Bunu hak ediyoruz bence. :A

Bu arada albümün 3.klibi de geldi. Apple işbirliğiyle iPhone 15 Pro ile çekilmiş klip. Niye albümle birlikte yayınlanmadı diye merak ediyordum ama meğerse Apple lansmanı bekleniyormuş. :A Bu gece de VMA'de sahne alacak, orada da canlı Get Him Back şovu izleyeceğiz muhtemelen. Güzel PR. :Z

• Harika

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,811
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Yerli piyasada neredeyse hiç kalmadı da ülke dinleyicisinde albüm kültürü diye bir şey de kalmadı. Bunu hak ediyoruz bence. :A

Bu arada albümün 3.klibi de geldi. Apple işbirliğiyle iPhone 15 Pro ile çekilmiş klip. Niye albümle birlikte yayınlanmadı diye merak ediyordum ama meğerse Apple lansmanı bekleniyormuş. :A Bu gece de VMA'de sahne alacak, orada da canlı Get Him Back şovu izleyeceğiz muhtemelen. Güzel PR. :Z

Bir sürü Olivia. :Z Gittikçe gözümdeki değeri artıyor bu şarkının da. :Z

Yani aslında Mabel'in albüm epey ses getirdi, çok dinlendi şarkılar. İyi albüm olunca oluyor bence. :A

• Güldürdün

phoebebuffay

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,804
Puanı
559
Bir sürü Olivia. :Z Gittikçe gözümdeki değeri artıyor bu şarkının da. :Z

Yani aslında Mabel'in albüm epey ses getirdi, çok dinlendi şarkılar. İyi albüm olunca oluyor bence. :A
Ben de daha bir sevdim şarkıyı klip+VMA üzerine. :A

Mabel'in albümü evet senenin en öne çıkan albümü oldu ama o da çok dinlenmedi aslında. Charts'da sadece 3-5 şarkı varlık göstermişti. Amerikan müzik sektöründeki gibi böyle bütün olarak domine etme durumu olmuyor maalesef Türkiye'de. :A

1694627865422.png

• Harika

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,811
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ben de daha bir sevdim şarkıyı klip+VMA üzerine. :A

Mabel'in albümü evet senenin en öne çıkan albümü oldu ama o da çok dinlenmedi aslında. Charts'da sadece 3-5 şarkı varlık göstermişti. Amerikan müzik sektöründeki gibi böyle bütün olarak domine etme durumu olmuyor maalesef Türkiye'de. :A

Ekli dosyayı görüntüle 123098
Evet burada çok net bir full albüm dinlemece olmuş sıralanmış tüm şarkılar. :Z

Chartları pek takip etmiyorum son dönemde. Bu kadar bariz tüm albüm dinlemesi pek olmuyordur tabii bizde. :A

• Güldürdün

dreamy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
11,816
Puanı
710
Söylenecek her şey söylenmiş zaten. Listemi yapıyorum hemen. :Z

1. vampire
  2. get him back!
  3. love is embarrasing
  4. pretty isn’t pretty
  5. bad idea right?
  6. making the bed
  7. teenage dream
  8. all-american bitch
  9. logical
  10. ballad of a homescooled girl
  11. the grudge
  12. lacy
‘pretty isn’t pretty’ Taylor Swift’in Red albümünden fırlamış gibi ve anlatmak istediği de çok özel. Niye o kadar geriye attınız güzelim şarkıyı. :A @phoebebuffay @bazinga

Olivia Top 10 yapayım gelmişken. :A

1. deja vu (11/10)
  2. driver license (10.5/10)
  3. vampire (10/10)
  4. good 4 you (10/10)
  5. get him back! (9/10)
  6. love is embarassing (9/10)
  7. pretty isn’t pretty (8.5/10)
  8. bad idea right? (8.5/10)
  9. making the bed (8.5/10)
  10. jealousy, jealousy (8.5/10)

phoebebuffay

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,804
Puanı
559
Söylenecek her şey söylenmiş zaten. Listemi yapıyorum hemen. :Z

1. vampire
  2. get him back!
  3. love is embarrasing
  4. pretty isn’t pretty
  5. bad idea right?
  6. making the bed
  7. teenage dream
  8. all-american bitch
  9. logical
  10. ballad of a homescooled girl
  11. the grudge
  12. lacy
‘pretty isn’t pretty’ Taylor Swift’in Red albümünden fırlamış gibi ve anlatmak istediği de çok özel. Niye o kadar geriye attınız güzelim şarkıyı. :A @phoebebuffay @bazinga

Olivia Top 10 yapayım gelmişken. :A

1. deja vu (11/10)
  2. driver license (10.5/10)
  3. vampire (10/10)
  4. good 4 you (10/10)
  5. get him back! (9/10)
  6. love is embarassing (9/10)
  7. pretty isn’t pretty (8.5/10)
  8. bad idea right? (8.5/10)
  9. making the bed (8.5/10)
  10. jealousy, jealousy (8.5/10)
all-american bitch 8 mi... :oops: Rock müziği pop kadar sevmiyorsun, belli oluyor. :A

pretty isn't pretty güzel de diğer şarkılara kıyasla daha zayıf kalıyor. :A

traitor favorilerinden değil miydi, o nerede? :A Benim Olivia top10'um bu şekilde:

1. drivers license (bu başyapıta puan biçmek ne haddime :A)
  2. vampire 10/10
  3. all-american bitch 10/10
  4. good 4 u 10/10
  5. get him back 9.5/10
  6. bad idea right? 9.5/10
  7. deja vu 9/10
Devam edemicem, geri kalan seçenekler arasında kararsız kaldım. :A

• Güldürdün
Reactions: bazinga and dreamy

dreamy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
11,816
Puanı
710
all-american bitch 8 mi... :oops: Rock müziği pop kadar sevmiyorsun, belli oluyor. :A

pretty isn't pretty güzel de diğer şarkılara kıyasla daha zayıf kalıyor. :A

traitor favorilerinden değil miydi, o nerede? :A Benim Olivia top10'um bu şekilde:

1. drivers license (bu başyapıta puan biçmek ne haddime :A)
  2. vampire 10/10
  3. all-american bitch 10/10
  4. good 4 u 10/10
  5. get him back 9.5/10
  6. bad idea right? 9.5/10
  7. deja vu 9/10
Devam edemicem, geri kalan seçenekler arasında kararsız kaldım. :A
Aslında rock müzik de severim ama tabii pop başkadır. :A

Bu albümden sonra SOUR’u da tekrar aşırı dinlemeye başladım o yüzden sıralamam her gün değişiyor. Mesela bad idea right? albüm sıralamam da üçüncü sıraya çıktı bugün. :A (çok önemli bir bilgi. :A)

phoebebuffay

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,804
Puanı
559
Aslında rock müzik de severim ama tabii pop başkadır. :A

Bu albümden sonra SOUR’u da tekrar aşırı dinlemeye başladım o yüzden sıralamam her gün değişiyor. Mesela bad idea right? albüm sıralamam da üçüncü sıraya çıktı bugün. :A (çok önemli bir bilgi. :A)
bad idea right? harika bir şarkı ya. İlk çıktığında ben de sevip sevmemek arasında kararsız kalmıştım ama demlendikçe daha da sevdim. Çok eğlenceli bir kafası var. Sanki 2000'ler Amerikan gençlik filmlerinde bir partinin ortasındaymış gibi hissettiriyor. :A all-american bitch ve ballad of a homeschooled girl de aynı bu kafada şarkılar. :A

Konuda 3 farklı sıralama yapmışım, üçü de birbibirinden farklı. Şarkılar muhteşem olunca sıralaması da çok zor oluyor tabii. Gömmek için dinleyeceğim diyen @kerem bile çok güzel olmuş falan diyor. :A

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,811
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
bad idea right? harika bir şarkı ya. İlk çıktığında ben de sevip sevmemek arasında kararsız kalmıştım ama demlendikçe daha da sevdim. Çok eğlenceli bir kafası var. Sanki 2000'ler Amerikan gençlik filmlerinde bir partinin ortasındaymış gibi hissettiriyor. :A all-american bitch ve ballad of a homeschooled girl de aynı bu kafada şarkılar. :A

Konuda 3 farklı sıralama yapmışım, üçü de birbibirinden farklı. Şarkılar muhteşem olunca sıralaması da çok zor oluyor tabii. Gömmek için dinleyeceğim diyen @kerem bile çok güzel olmuş falan diyor. :A
Listenin geri kalanı değişken sayılır ama bad idea right'ın zirvedeki yeri çok sağlam, her dinlediğimde bir öncekinden daha çok seviyorum. Harika bir mod yükseltici. :A

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,704
Puanı
1,060
Geçtiğimiz albümünü dinlerken de Olivia'nın daha çok hareketli şarkılarını sevdiğimi farketmiştim, şimdiki albümüyle bu tescillenmiş oldu. Slow şarkıları bana pek geçmese de vampire, all american bitch'ten sonra albümün en iyisi olmuş. teenage dream'i de dinleye dinleye sevmeye başladım. bad idea right, get him back gibi şarkılar da albüme göre ortalamanın üstünde şarkılar olmuş. Ama fikrimce albümün en iyi şarkısı all american bitch kesinlikle. Şarkıyı dinlerken Avril Lavigne'ın ilk prime dönemleri gözümün önünden geçiyor sürekli. 7. sıradan sonraki şarkıları dinlemem sanırım o yüzden hepsini sona attım. Mümkünse hep good 4 u, all-american bitch tadında şarkılar yapsın sadece. :A @phoebebuffay @bazinga @dreamy
  1. all-american bitch
  2. vampire //
  3. bad idea right?
  4. teenage dream
  5. get him back! //
  6. love is embarrasing
  7. ballad of a homescooled girl //
  8. the grudge
  9. making the bed
  10. pretty isn’t pretty
  11. logical
  12. lacy
Genele gelirsek yaşına uygun, günümüz piyasa şartlarına göre iddialı ve adından söz ettirecek bir albüm olmuş. Çok fazla Olivia Rodrigo dinlemeyen biri olarak iyi bir albüm olduğunu kabul etmeliyimm. Bir süre sonra olgunlaşınca daha iyi şarkılar yazmasını bekliyorum. :A

phoebebuffay

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,804
Puanı
559
Lacy albümün birleştirici gücü oldu resmen. Bir de 4 numaraya konmuş. :A O da kendi alanında iyi şarkı da diğerlerinden bariz geride. :A
get him back! ile yer değiştirse bütün sorun düzelecek gibi. :A İlk 3 şarkıdan sonra çok yavan ve düşük tempolu kalıyor, üstelik ondan sonraki şarkı da albümün en rock parçası. Yanlış ve alakasız bir yerde konumlandırılmış bence. Yoksa iyi şarkı, son sıralarda olsa daha fazla dinleyebilirdim. :A

• Güldürdün

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,811
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
get him back! ile yer değiştirse bütün sorun düzelecek gibi. :A İlk 3 şarkıdan sonra çok yavan ve düşük tempolu kalıyor, üstelik ondan sonraki şarkı da albümün en rock parçası. Yanlış ve alakasız bir yerde konumlandırılmış bence. Yoksa iyi şarkı, son sıralarda olsa daha fazla dinleyebilirdim. :A
ballad of homeschooled girl ile bile değişse bir tık daha iyi olabilirmiş. :A

get him back'in gerilerde kalması fena fikir değil bence. İlk şarkılarla yüksek tempo gidip biraz tempoyu düşürüp tekrar gaza basıyoruz get him back ve love is embarassing ile. Eğer o ikisi arkalarda olmasa üst üste slowlar bayıp albümü tamamlama isteğini frenleyebilirdi. :A Fakat lacy aşırı ortada alakasız bir yerde kalmış cidden. :A

• Güldürdün