Sema Ergenekon: "Yargı Fanlarıyla Aramız Bozuk!"

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
63,088
Puanı
1,061
GKkix0BWIAEsVWM

Kanal D'nin sevilen dizisi Yargı'nın senaristi Sema Ergenekon'dan flaş açıklamalar!

Dizinin son bölümlerinde polis Tuğçe (Merve Ateş) karakterinin sahadaki ilk görevinde bir kadını kurtarmak isterken cinsel saldırıya uğraması ve bu anların detaylı şekilde ekrana yansıtılması nedeniyle gelen büyük tepkilerden sonra ünlü senarist, ANN Türkiye'den Eda Tokcan'a verdiği röpörtajda sessizliğini bozdu.

İşte o röpörtajdan ilgili kısım:
Dizi fanlarından çok fazla yorum alıyorsun. Aldığın en tuhaf yorum ne? Cevap verdin mi ona ya da ne cevap vermek isterdin?
Şu güne kadar ‘Sema Mommy’leriydim ama övdükleri kadar hızlı yerebildiklerini de gördüm. Ben de yüksek enerjisi olan, haksızlığa çok gelemeyen biriyim. Hiç düşünmediğim bir şeyi kesin öyle yapmışım gibi öngörerek ‘bunu da kesin böyle yapmıştır’ diyebiliyorlar. Alakası bile yok. Bu haksızlık. Cevap hakkım yok… Hangi birine vereceğim. Cevap hakkı olmayan birine saldırma halini biraz acımasızca buluyorum. Ve bu da çok üzücü benim adıma. Dedim ki biraz sosyal medyadan uzak durayım, ama onun da çözümü yok. Yani bilmiyorum biraz aramız şu ara bozuk fanlarla.

Tuğçe’nin dövüldüğü ve ona tecavüz edildiği sahne nedeniyle fazla tepki çektin.
Onu söylemek istiyorum aslında. Biz, Yargı’ya konteynırda bir genç kız cesedi bularak başladık. Tuğçe’nin olayından birkaç bölüm önce bir amca ile yenge ilişkiye girdikleri için bunu gören çocuk öldürüldü. Biz hep çok serttik. Ama burada tabii ki onların tanıdığı, bildiği, sevdiği bir karaktere gelince sıra bir anda canavar oldum. Aslında hep var olan olaylardı ama tanıdığımız birinin başına gelince olay oldu. Aslında burada da şöyle oluyor; tanımadığın birinin başına gelince arkamızı dönüyoruz ya mücadele etmiyoruz. Sadece kendi çevremiz ve yakın çevremizle ilgili mücadelemiz var. Bu fizyolojik durumu da ben kendi adıma doğrulamış oldum.

Ben izlerken senin bir şey bağırdığını anladım.
Ne bağırdığımı sonraki bölümlerde görecekler. Bu olayı murad ettiğim bir şey için yazdım. 90. bölüme geldiklerinde neyi tasarladığımı, neyi tartışmak için ortaya attığımı anlayacaklar. Keşke diziler bir şeyleri değiştirse maalesef o kadar kuvvetli değiliz. Ama en azından insanlara ‘aa bu da var’ dedirteceğim bir yer var, aslında her şey onu anlatmak, yeni ve farklı bir bakış açısı sunmak içindi. Umarım onu izlediklerinde ‘anladım hepsi bunun içinmiş’ derler.

Bir de bu sahnelerde Uğur’u seçtin. Tamam izlerken kocan olarak görmüyorum tabii ki ama biraz kazık atmış gibi oldun. Ben onun ağladığı sahnede çok kötü oldum. Bence korkunç etkilendi oynarken…
Çok etkilendi. Bir hafta on gün evde mutsuz ve enerjisi çekilmiş bir şekilde dolaştı. Orada Uğur’u (Aslan) ve Merve'yi (Ateş) seçmemdeki neden şu: Bu hikaye anlatılırken herkesin acı çektiği ve sınandığı anlar oldu. Eren ve Tuğçe’nin hep etrafı sınandı. İlk kez Eren’e direkt bağlanan, temas eden bir olayla sınanmasını gördük. Aslında artık sıra ona geldiği içindi.

Sana bir şey dedi mi?
Çok mutlu oldu. Oyunculuklarını göstermek için bir alan onlara, bambaşka bir yüzünü gösteriyor seyirciye. İntikam almaya dönüşen bir adam. Orada karakterin dönüşümü var. Oyuncular bu manada mutlu oluyorlar. Ben niye bu acıyı yaşıyorum demiyorlar.

Ama çok ağladı arkadaşım ya…
Ben de izlerken ağladım. Tanıtımlarda bile ağladım, yazarken de ağladım. Ama var Eda bu… Geçen gün sucu adamın hikayesi hemen arkasından patladı. Yargı’nın gerçek dünyayla arasında bir bağ, bir enerji var. Şimdi bana diyorlar ki ‘doktordan tecavüzcü mü olur?’ Bunun mesleği var mı? Herkesten var. Duymadık mı? İnsandan var. Ne meslek yaptığıyla ne alakası var!

Ilgaz’a da söylettin bunu dizide: “Sosyal medyadan sallamakla olmuyor, icraat lazım ki caydırıcı olsun karşı taraf için.”
Hayır… O daha önce yazdığım bir cümleydi. Üç bölüm stoklu gidiyoruz biz. Bana onu da söylediler. ‘Bakın bize küçük aklıyla oradan laf sokuyor’ diye…

Ama tam yerine oturdu laf…
Ben senaryoyu buna malzeme eder miyim? Böyle bir şeyin derdine de düşmem. Senaryolar daha önce yazılıyor. Siz 88’i izlerken 92 yazılıyor. Benim orada bahsetmek istediğim, bir olay oluyor herkes telefonların başına geçip ahkam kesmeye başlıyor ve bunu sadece klavyede yapanlara lafım. Ben mesela hiç öyle paylaşımlar yapmam. Söyleyeceğim şeyi ya da etkim olabileceğini düşündüğüm olayları işimle yapmaya çalışıyorum. Ben aslında onu demek istemiştim. Alındılar bana…

Yargı, yeni bölümleriyle 14 Nisan'dan itibaren her Pazar 20.00'de Kanal D'de!

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,677
Puanı
860
Şu dizi bitsin daha senin hastalıklı kaleminden çıkan bir şey izlemeyeceğim. Her sezon mutlaka rezil bir hikayen oluyor. Tuğçe meselesinde haklı çıkabileceğin hiç bir taraf yok. Hiç bir mantığa sığmayan bir hikaye yazdın.

Alemdar

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,415
Puanı
410
Şu dizi bitsin daha senin hastalıklı kaleminden çıkan bir şey izlemeyeceğim. Her sezon mutlaka rezil bir hikayen oluyor. Tuğçe meselesinde haklı çıkabileceğin hiç bir taraf yok. Hiç bir mantığa sığmayan bir hikaye yazdın.
A'dan Z'ye çok haklı bir yorum. Geçtiğimiz sezonları izlemedim, sadece geçen sezon finalinden itibaren, bu sezon Yekta'nın vurulmasına kadar izledim.

Geçtiğimiz sezonlarda nasıl rezil bir hikaye yazdı ?

• Beğendim
Reactions: AhmetBayram

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,461
Puanı
1,060
Gayette haklı kadın yazdığı dizinin konusunı röpte çok güzel anlatmış 3 sezondur sen ne izliyorsun bu dizide neden Tuğçe olunca tepkiler geliyor diğer işlenen kadın cinayetlerinde kimse tepki göstermemişti neden Tuğçe olunca yanlış oluyor ?

Alemdar

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,415
Puanı
410
Gayette haklı kadın yazdığı dizinin konusunı röpte çok güzel anlatmış 3 sezondur sen ne izliyorsun bu dizide neden Tuğçe olunca tepkiler geliyor diğer işlenen kadın cinayetlerinde kimse tepki göstermemişti neden Tuğçe olunca yanlış oluyor ?
Ablacım ben kendi adıma şunu söylim ; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nden 2 gün sonra 10 Mart akşamı yayınlanan 86. Bölüm itibariyle Tuğçe konusuna giriş yapılmış.

Türkiye'de halen daha kadına şiddetin, kadın cinayetlerinin var olduğu bir dönemde, bir kadın polisin hem darp edilmiş olması + sanırım iyi anladıysam tecavüze de uğramış (yanlışım varsa affola) ve bu kadın da halen daha neden Sema mommy'den duşmanlığa geçiş yaptım diye sorguluyor. Bu yaşananlar ne kadar etik ? Ne kadar doğru ?

Yargı adaletin gücünü gösteren bir dizi iken, neden reyting uğruna böyle bir yol tercih edildi ? Çünkü yayınlanan 88 bölüm'de gösterilen adaletin gücü kayboldu birde neden ? Reyting uğruna 'aa bakın adaleti savunan senarist, böyle şeyler de yazabiliyormuş' dedirtiyor.

Bana göre, seçilen yol yanlış bir yol idi, ya reyting mi lazım ? Vurdur Ceylin'i, tarattır bir aile masasını daha fazla örnekler bulunabilir. Ama bir kadın polisinin gücünü yerle bir etmemeliydi.

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,461
Puanı
1,060
Ablacım ben kendi adıma şunu söylim ; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nden 2 gün sonra 10 Mart akşamı yayınlanan 86. Bölüm itibariyle Tuğçe konusuna giriş yapılmış.

Türkiye'de halen daha kadına şiddetin, kadın cinayetlerinin var olduğu bir dönemde, bir kadın polisin hem darp edilmiş olması + sanırım iyi anladıysam tecavüze de uğramış (yanlışım varsa affola) ve bu kadın da halen daha neden Sema mommy'den duşmanlığa geçiş yaptım diye sorguluyor. Bu yaşananlar ne kadar etik ? Ne kadar doğru ?

Yargı adaletin gücünü gösteren bir dizi iken, neden reyting uğruna böyle bir yol tercih edildi ? Çünkü yayınlanan 88 bölüm'de gösterilen adaletin gücü kayboldu birde neden ? Reyting uğruna 'aa bakın adaleti savunan senarist, böyle şeyler de yazabiliyormuş' dedirtiyor.

Bana göre, seçilen yol yanlış bir yol idi, ya reyting mi lazım ? Vurdur Ceylin'i, tarattır bir aile masasını daha fazla örnekler bulunabilir. Ama bir kadın polisinin gücünü yerle bir etmemeliydi.

Uzun uzun yazmışsın ama katılmıyorum adı üstünde Yargı başından beri böyle sahneler izledik o yüzden izlemediğin diziye saçma yorum yapma

• Beğendim

Alemdar

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,415
Puanı
410
Uzun uzun yazmışsın ama katılmıyorum adı üstünde Yargı başından beri böyle sahneler izledik o yüzden izlemediğin diziye saçma yorum yapma
Abla aşağı yukarı'dır 10 bölümdür izlemiyorum ne bu tepkiler, elbet dizide olanlara hakimiz :) Ayrıca abla hiç kusura bakma, istediğim diziye de yorum yapabilirim, bunu burada engelleme gibi bir kapasiten de hakkın da yok :)

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,461
Puanı
1,060
Abla aşağı yukarı'dır 10 bölümdür izlemiyorum ne bu tepkiler, elbet dizide olanlara hakimiz :) Ayrıca abla hiç kusura bakma, istediğim diziye de yorum yapabilirim, bunu burada engelleme gibi bir kapasiten de hakkın da yok :)

Son 10 bölümdür izlemediğin dizinin konseptini unutmuşsun son bölüme kadar izleyip tepki göstermeyipte Tuğçe konusuna gelince tepki göstermek bana mantıklı gelmiyor 8 mart demişsin tamamen dikkat çekmek için yazıldı yada 3 bölüm ilerde olduğu için o tarihe denk gelmiş bu arada bende yorum yapma hakkına sahibim cnm :D

• Beğendim

Alemdar

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,415
Puanı
410
Son 10 bölümdür izlemediğin dizinin konseptini unutmuşsun son bölüme kadar izleyip tepki göstermeyipte Tuğçe konusuna gelince tepki göstermek bana mantıklı gelmiyor 8 mart demişsin tamamen dikkat çekmek için yazıldı yada 3 bölüm ilerde olduğu için o tarihe denk gelmiş bu arada bende yorum yapma hakkına sahibim cnm :D
Abla sen zaten herşey'e yorum yapıyorsun kimse sana yapma demedi ki, sen benim yapmama karışıyosun, karışma dedim :D Hayır abla bir şey unuttuğum yok, ayrıca 3 bölüm ilerde evet ama Sema hanım yazdığı bölümün ne zaman yayınlanacağını çok iyi biliyor + verilen araların tarihi de senaristlere haber olarak gidiyor :) Bu bilerek organize edilmiş bir reyting hamlesidir, seni çok seviyorum bilirsin ama tepkinin çok gelmesi sebebi bir polis kadının bu hale düşürülmesi olay bundan ibaret :) İyi akşamlar ablam

• Güldürdün

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,461
Puanı
1,060
Abla sen zaten herşey'e yorum yapıyorsun kimse sana yapma demedi ki, sen benim yapmama karışıyosun, karışma dedim :D Hayır abla bir şey unuttuğum yok, ayrıca 3 bölüm ilerde evet ama Sema hanım yazdığı bölümün ne zaman yayınlanacağını çok iyi biliyor + verilen araların tarihi de senaristlere haber olarak gidiyor :) Bu bilerek organize edilmiş bir reyting hamlesidir, seni çok seviyorum bilirsin ama tepkinin çok gelmesi sebebi bir polis kadının bu hale düşürülmesi olay bundan ibaret :) İyi akşamlar ablam

Ne dedim yorumumda dikkat çekilmek için kadın polis olunca ne oluyor? onun başına birşey gelmemiş mi oluyor bu durumun kadın polis olup olmaması önemli mi kadın polisin başına hiç gelmiyor mu bu ülkede kadın poliste öldürüldü bu işin meslekle alakası yok kadın mı kadın dimi ? ayrıca sadece kadın olması önemli değil mi? neden bu yönden bakmıyorsun? :D reytingle alakası yok zaten gidiyor dizi bu sezon sonu bitecek dizi ne reytingi düşünsünlr ya :D

Carpe Diem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,484
Puanı
860

İlk defa sana katılıyorum ilk defa doğru konuştun :A :Z

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,461
Puanı
1,060
  • Güldürdün
Reactions: serhatt and Alemdar